Fasádní obklady

Téměř všechny tenkostěnné profily jsou vhodné pro použití jako fasádní obklad, kdy se jedná o dlouhodobě bezúdržbové fasády se životností řádově desítky let bez nutnosti pravidelné obnovy po 5–10 letech, což je u klasických např. omítkových fasád potřebné.

Je nutno zvolit správné provedení prvku dle požadovaného designu a provedení dle požadované protikorozní ochrany, akustického útlumu, protipožárních vlastností atd. Je nutno vzít v úvahu též místní zašpinění (výfuky technologie atd.)

Jako materiál je možno užít pozinkovanou a povlékanou ocel, hliník přírodním povlékaný či eloxovaný, nerezovou ocel, měď, titanozinek, (obojí v přírodním či předzvětraném provedení, často v více designech), méně často pak (u speciálních kompozitních panelů) též titan.

Používají se zejména tyto fasádní obklady z tenkostěnných profilů, seřazené ca. vzestupně dle ceny:

   
Trapézové plechy tescovlasim01
Vlnité plechy Sipralcelek
Designové profily pilovité, vlnité, trapézové asymetrické atd. zelenobily
Prosvětlovací panely – např. Danpalon CentresportifEpernon(28)3
Fasádní lamely – siding (válcované) IntersparMladaBoleslav
Fasádní kazety (ohýbané) BonverDSC_8757
Kompozitní panely LuxembourgPlazaPrahaDSC_0773_01
3D kovové oplášťovací desky Binder
Nepravidelné profily Montaform
Profily Welltec

Je možno dodat i speciální povlaky s ochranou proti graffiti.

Široký sortiment typů profilů, jejich formy, provedení (povlaku) a typů materiálů dává architektům možnost vybrat vhodné opláštění z tenkostěnných profilů pro většinu objektů. U řady objektů se dá zdařile užít designově osvěžující kombinace vhodně zvolených tenkostěnných profilů či panelů s klasickými materiály ze skla, dřeva, cihel či kamene.

Při projektování a montáži je třeba dbát na řádné vyrovnání nosné konstrukce a vyrovnání možné dilatace tenkostěnných profilů (rektifikovatelné konstrukce, nýty do podélných děr atd., vyžádejte si směrné detaily či nás kontaktujte).