Fasádní systémy

Do této kapitoly řadíme několik druhů vnějších plášťů jejichž společným jmenovatelem je víceméně hladká pohledová plocha rastrovaná stykovými spárami.

Používají se jako exteriérová strana skládaných plášťů (např. kazetová stěna) jako obklad stávajících zděných, betonových i jiných plášťů s případným doteplením, či jako podhledy.

Spadají sem:

Fasádní lamely (Siding)

 Fasádní kazety

 Bondové fasády

Použití

Pro estetické, funkční a cenově přijatelné opláštění budov. Optimální pro větrané fasády i zateplení budov. Systémy jsou díky možnosti rektifikace ideální i pro rekonstrukce.

Fasádní lamely

Cenově dostupné a reprezentativní. Vyráběné z povlékané pozinkované oceli, hliníku nebo titanzinku, tloušťky materiálů ideálně 1,0 mm (možné i 0,7 a 0,8 mm). Na výběr je několik typů profilací a povrchových úprav. Výšky lamel jsou 200; 250; 300 a 400 mm.

Systém KP-FORM+

Velkoplošné fasádní kazety jsou ideální volbou pro reprezentativní opláštění budov za přijatelnou cenu. Fasádní kazety je možné je vyrobit z povlékané pozinkované oceli, hliníku, titanzinku, mědi a nerezové oceli. Dle požadovaných rozměrů samotných kazet se vyrábí z materiálů tloušťku 0,75 až 1,25 mm s možností volby povrchové úpravy. Kazety jsou maximálně přizpůsobitelné projektu, jejich tvar může být pravoúhlý i kosoúhlý, délky jsou volitelné od 300 do 4000 mm a šířky od 100 do 600 mm. Standardní hloubka kazet je 30 mm. Kazety mají skryté kotvení a boční čela.

Systémy typu „BOND“

Také označované jako ACM desky jsou ideálním materiálem pro opláštění budov, kde jsou požadovány větší formáty, dokonalá rovinatost a flexibilita materiálu. Sendvičové desky typu ALUCOBOND, LARSON, SARAYBOND a podobné se skládají ze dvou hliníkových desek (pro opláštění standardně tl. 0,5 mm), mezi kterými je tenká vrstva (označována jako jádro) z polyetylenu (Pe), minerálního materiálu s redukovanou hořlavostí (Fr) nebo minerálního materiálu nehořlavého (A). Celková tloušťka kompozitní desky je od 3 do 6 mm (pro fasády nejčastěji 4 mm). Standardní povrchová úprava pro většinu ACM desek je Polyester nebo PVDF 25 µm s omezenou volbou lesku.

Fasáda COTTA

Designové keramické fasády z hliníkových extrudovaných profilů SARAY® COTTA jsou vhodné pro novostavby i rekonstrukce. Svojí nízkou hmotností (6–8 kg/m2) a jednoduchou montážní představují ekonomickou alternativu ke keramickým obkladům. Lamely se vyrábí v šířkách 150, 200, 225 a 250 mm. Povrchová úprava má mezinárodní garanci kvality – Qualicoat. Součástí fasádního systému je i nosný rošt.

Použití profilů a instalace

Bez ohledu na typ fasádního systému je důležité zajistit, aby spodní konstrukce byla rovná, například pomocí rektifikačních prvků. Při návrhu a instalaci fasádních lamel, kazet, desek ACM i COTTA profilů je nutné zohlednit roztažnost materiálů! S tím souvisí i možnost dilatace spodní konstrukce a to ve 3 osách!

Některé fasádní profily se kotví bez použití spojovacího materiálu do systémových lišt, ostatní pomocí samořezných šroubů nebo nýtů.

Pokud si nejste jisti nebo potřebujete další informace, kontaktujte Technické oddělení Kovových profilů.

Podrobnější informace a doporučení pro použití a montáž materiálů typu „bond“ naleznete zde...

Dodávka Kovových profilů

Společnost Kovové profily spol. s r.o. je výhradním dodavatelem produktů SARAYBOND, ALUFACE a COTTA v České Republice a na Slovensku. Některé typy materiálů jsou skladem v Praze Běchovicích – kontaktujte obchodní oddělení.

Kovové profily spol. s r.o. pro Vás zajistí:

  • Poradenství při zpracování projektu
  • Technickou pomoc při realizaci stavby
  • Vhodný výběr způsobu upevnění a dodávku materiálu spodní konstrukce
  • Dodávku materiálu za ceny výrobce
  • Vhodný kotevní, spojovací a těsnící materiál