Kompozitní panely – BONDY

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKompozitní desky v ČR „zdomácnělé“ pod obecným termínem „bondy“ sestávají zpravidla ze dvou hliníkových desek nejčastěji o tl. 0,5 mm, (toto pro stavebnictví, levnější desky bez nároku na rovinatost mohou mít i tloušťku plechů tenčí), mezi nimiž je 3–5 mm vrstva z polyetylenu, minerálního materiálu s redukovanou hořlavostí či minerálního materiálu nehořlavého (dle typu jádra je odlišná reakce desek na požár). Méně často je mezi dvěma deskami jen hliníkový plech vytvarovaný do tvaru „voštiny“. Tloušťka desek pro stavebnictví je zpravidla 4 mm (0,5 mm plech – 3 mm jádro – 0,5 plech), dodávají se i desky tlusté 3 mm a 6 mm.

Možné varianty oplášťovacích plechů  kompozitních panelů:

Materiál plechů panelů Označení Poznámka
Al/Al ACM Nejčastější provedení, povlékané hliníkové plechy, možné též eloxován
Nerez/nerez SCM Bez povlaku, ekologické provedení nejvyšší kvality
Titan/nerez TCM Bez povlaku, ekologické provedení nejvyšší kvality a odolnosti
Zinek/zinek ZCM Bez povlaku, ekologické provedení
Měď/Měď CCM Bez povlaku, ekologické provedení

Opracování kompozitních desek – tvarování a řezání: řezání, frézování, děrování, embosování.

Použití desek – možno ve stavebnictví pro vnější i vnitřní pláště, ale i v průmyslu jako:

  • rovinné desky pro opláštění budov, strojů, dopravních prostředků, nebo z nich vyrábějí
  • fasádní kazety tak, že se odfrézuje rubový plech se značnou částí jádra v drážce, podle které se pak deska tvaruje. Na tvaru drážky je pak závislý konečný tvar a vzhled ohybu. Kazety se navíc mohou vyztužovat lepenými či nýtovanými výztuhami a konstrukčními lištami. Další možnosti dodávky: embosované desky, děrované desky.

Mohou tak vznikat luxusní fasády z velkorozměrových prvků se zaručenou rovinatostí. Vnější povrchová úprava aluminiových kompositních desek  může být od běžných povlaků (polyester, PVDF, FEVE), přes strukturované povlaky, prismatické barvy, matné (lesk 10–20 %), polomatné až vysoce lesklé povlaky (lesk 80 %) až po povlaky speciálních designů imitujících vzhled různých hornin (různé žuly, mramory aj.), různých dřevin a další designy.

ACM desky jsou ideálním materiálem pro opláštění budov, kde jsou vyžadovány větší formáty, dokonalá rovinatost a přizpůsobitelnost různým typům řešení pláště.

Výhody ACM desek (bondů)

Dokonalá rovinatost desek i ve velkém formátu, možná tvarovatelnost desek, nízká hmotnost, dobrá odolnost vůči povětrnosti, možnost volby řady barev a provedení, možnost dodávek desek protipožárně odolných, není riziko boulení jako u fasádního opláštění z plechů.

Možnost dodávek

Neopracované desky – desky s opracovaným okrajem – desky formátované a vyfrézované – desky formátované a přepracované do fasádních hotových kazet k montáži pláště.

bond 2 Příklady konstrukce opláštění s bondy:

 

Výroba kazet, formátování a frézování je prováděno v ČR i SR na několika místech, což umožňuje rychlé reakce na požadavky stavby, výrobu detailů po doměření atd. Možnost dodávek kompletního pláště včetně všech doplňkových prvků.

Montážní pokyny pro pláště z kompozitních desek (PDF, 325 kB)

Typy desek dle reakce na požár – odlišné dle výrobců, níže uvedeny nejčastější hodnoty:

Materiál jádra Klasifikace reakce na požár dle EN 13501-1 Zatřídění do tříd DP dle ČSN 730830/2009 Obvyklé užití pro výšky budovy dle ČSN
Polyetylen E-F DP3 Do 12 m nejsou-li další požární omezení
Minerální jádro typ „fr“ Zpravidla B-s2, d0 či B-s1,d0 DP3 – DP1* 12 m / 22,5 m*
Minerální jádro typ „A“ A2 DP1 Bez omezení výšky
Hliníková voština A2 DP1 Bez omezení výšky
* Hodnota DP1 a možnost výšky užití až do 22,5 m platí jen pro desky Alpolic/fr, kde byla úspěšně provedena zkouška dle ISO 13785-1.

Námi standardně dodávané desky (příklad – ostatní na poptávku):

Deska typ Vnější povlak standard Tl. plechů Typ jádra
Polyetylen Fr A Al-voština
Alucobond PVDF 25 µm 0,5/0,5 x x x -
Albond PVDF 25 µm 0,5/0,5 x x - -
Reynobond PVDF 25 µm 0,5/0,5 x x - -
Saray PVDF 25 µm 0,5/0,5 x x x x

U fasádních desek povlékaných Lumiflonem (FEVE) možnost volby lesku povlaku v rozsahu 20 % (matné) až 80 % (vysoce lesklé), možnost výroby téměř všech barevných odstínů včetně výroby barvy či designu „dle vzorku“.

U desek s povlakem PVDF je standardně dodáván lesk 30–40 % v mírně omezeném rozsahu barev.