Systémy typu bond (ACM) – sortiment

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ PODLE TYPU JÁDRA, RESPEKTIVE POŽADAVKU NA POŽÁRNÍ KLASIFIKACI DLE EN 13501-1:

  1. PE – polyethylenové jádro Požární klasifikace tř. D až F dle výrobce.
  2. FR (Plus) – minerální jádro Požární klas. nejčastěji  tř. B-s1,d0 dle EN 13501-1 či B-s2,d0. Panel s minerálním jádrem a retardéry hoření nešířící požár. V současné chvíli jako jediný kompozitní panel („bond“) na trhu s jádrem tř. B, který lze použít pro fasády druhu DP1 do výšky budov 22,5 m je panel ALPOLIC/FR, kde byla úspěšně provedena zkoušku dle ČSN ISO 13785-1.
  3. A2 – nehořlavé jádro Požární klas. tř. A2-s1,d0. Panel lze použít bez omezení v projektování.

Rozdělení dle materiálů plášťů kompozitního panelu:

ACM – plášť tvoří hliníkové plechy. Pro použití ve stavebnictví doporučujeme tloušťku Al plechů min. 0,5 mm oboustranně.
TCM – vnější plášť tl. 0,3 mm obsahuje 99,5 % čistého titanu, vnitřní plášť je tvořen nerezovou ocelí NSSC220M v tl. 0,3 mm, která se vyznačuje extra vysokou odolností, 5 povrchů.
SCM – plášť tvoří plechy z nerezové oceli NSSC220M v tl. 0,3 mm, která se vyznačuje vysokou odolností proti korozi, oboustranně, 5 povrchů.
CCM – plášť tvoří měděné plechy tl. 0,4 mm oboustranně.
ZCM – plášť tvoří vysoce kvalitní plechy Quartz-zinc® tl. 0,5 mm oboustranně.
Pozn.: KKompozitní panely s plášti z jiných kovů než-li z hliníku mohou vyžadovat speciální nástroje pro jejich zpracování!!

Rozdělení dle povrchové úpravy vnějšího pláště kompozitního panelu:

Lumiflon – Feve – oproti běžně používanému PVDF (či Polyesteru) se jedná o fluorokarbonový povlak, který zajišťuje:
  • z nabízených povlaků nejlepší odolnost povlaku proti UV záření a tím lepší stálost odstínů a dekorů,
  • umožňuje vyrobit de facto jakýkoli odstín barvy
  • umožňuje volit intenzitu lesku jakéhokoli odstínu nebo dekoru v rozmezí 15 % (mat) až 80 % (plný lesk), aniž by to ovlivnilo cenu panelů,
  • je možno opravit povlak na stavbě plnohodnotně, což u PVDF či polyesteru není možné a to i za studena do 5 °C.
  • dodáván v tl. 35–50 µm dle typu povlaku.
PVDF – Polyvinylidenfluorid – kvalitní exteriérová povrchová úprava lakovaných hliníkových plechů kompozitních panelů u většiny výrobců. Vyskytuje se také pod označením Kynar 500 nebo Hylar 500. Povlak s dobrou stálostí barev, ale omezenou volbou intenzity lesku (35 % zpravidla). Není možno vyrobit všechny barevné odstíny (základem je mléčná substance, tedy nemožnost výroby části jasových barev). U exteriérových panelů je nejčastěji v tloušťce 20–25 µm.
POLYESTER – běžná povrchová úprava u ocelových lakovaných plechů nižší kvality, což se projevuje zejména v nižší odolnosti laku proti UV záření a tak rychlé degradaci barevného povlaku. Vhodná povrchová úprava kompozitních panelů určených do interiéru, ale pro kompozitní panely určené pro exteriér polyester nedoporučujeme. Tl. nejčastěji 25 µm.
NANO / ANTI-GRAFFITi – povrchová úprava, základní lak je PVDF a finální vrstvu tvoří Lumiflon. Povrch určený pro snadné čištění, včetně odstraňování graffiti. Díky nano částicím na panelů neulpívají nečistoty a panely zůstávají čisté po delší dobu. ELOXOVÁNÍ – přírodní úprava povrchu, několik barev, na rozdíl od povlaků je u eloxů vhodnější tenčí vrstva než silnější.
ANTI-BACTERIAL – povrchová úprava vhodná pro interiéry, kde je vyžadován vysoký hygienický standard, jako jsou zdravotnická zařízení, farmaceutická zařízení, laboratoře, gastronomie apod.. Povrchová úprava obsahuje anorganické činidlo, které odstraňuje více jak 40 typů bakterií.

ROZDĚLENÍ DLE VÝROBCŮ:

Nabízíme více výrobků, abychom zajistili možnost výběru širokého sortimentu barev, provedení a technických vlastností dle požadavků projektu-stavby a flexibilní termíny dodávek. Upřednostňujeme zejména produkty spolehlivé kvality: Alucobond, Albond, Reynobond a Saray. Ostatní na poptávku.

Rozměry kompozitních panelů:

Tloušťka kompozitních panelů používaných ve stavebnictví by neměla být nižší jak 4 mm. Většina výrobců dodává kompozitní panely v následujících standardních rozměrech:
Šířky: 1000 mm / 1250 mm / 1500 mm
Délky: od 1800 mm do 7000 mm Od množství 1000 až 2000 m2  (liší se dle výrobce,) je možné panely dodat v nestandardní šířce: 800 mm až 2050 mm. Panely o tl. 6 mm mohou přinést úsporu při požadavku na konstrukci výjimečně velkých desek.